Home OSOBNOSTI Chcete být šťastní? Zkuste koučink
Chcete být šťastní? Zkuste koučink

Chcete být šťastní? Zkuste koučink

0
0

Každý z nás může ve svém životě přijít na rozcestí. Můžeme se dostat do situace, kdy nevíme jak dál. Existuje v takových situacích návod, díky kterému se budeme opět cítit šťastní, spokojení a najdeme životní rovnováhu? Může nám takový návod poskytnout třeba kouč? Oslovili jsme Aleše Vavřince, průvodce vnitřních transformací, a zeptali se ho na to.

Koučink je obecně vzato metoda využívaná k rozvoji lidí. Jak byste tuto metodu definoval vy?

Koučování je pro mě cesta k vnitřní pravdě – tedy k místu v nitru, kde se nachází naše autentické a pravdivé já. Je to ta část naší psychiky, která přesně ví, co má dělat. A má i tu moc a sílu to udělat. Koučování je pro mě cesta k pevnějšímu a silnějšímu spojení s tímhle zdravým jádrem. Čím lépe ho známe a čím lépe jsme s ním spojeni, tím opravdovější, silnější a svobodnější životy můžeme a budeme žít. Můj způsob práce přesahuje hranice koučování, vždycky jsem šel dál a hlouběji. Ctím tři pilíře ve své praxi: 1. Odhalit pravé a konkrétní příčiny problému. 2. Zjistit, jaké vzorce chování a životní strategie si na základě takových zkušeností klient vytvořil a jak ho stále ovlivňují. 3. Uskutečnit praktické kroky, jak je změnit. Jen tak je možná trvalá a pozitivní změna.

Kam až sahají kořeny koučinku?

Lidstvo si od nepaměti klade otázky a snaží se na ně nalézt odpověď. Proto se neustále vyvíjíme a rosteme. Koučování je moderní a účinná forma toho, co dělají lidé tisíce let. Koučování je pro mě osobně perfektní nástroj do dnešní doby, protože nás „nutí“ k akci. Umožňuje nám přejít od nekonečného analyzování problému k praktickým krokům, jak ho zdárně vyřešit a jít dál. A to mě na mojí práci moc baví.

Co všechno dokáže koučink řešit?

Při své práci s klienty se vždy zaměřuji na jádro problému a na příčiny, které způsobují jejich životní obtíže. Na povrchu koučování dokáže řešit mnoho témat z mnoha různorodých oblastí života – posílit sebevědomí, zkvalitnit mezilidské vztahy, vyřešit rodinné i pracovní problémy, zlepšit výkonnost, time management, překonat strachy i podvědomé bloky a omezení. Nicméně někde pod těmi všemi tématy ční jedno stěžejní – koučování pro mě především znamená to, aby se člověk viděl takový, jaký opravdu je a aby měl co možná nejlepší vztah sám k sobě, protože od toho se odvíjí kvalita jeho života a vztahů.

Co nějaké zdánlivé banality? Napadá mě třeba nákup kabelky.

S nákupem kabelky za mnou tedy ještě nikdo nepřišel. Lidé, kteří mě vyhledávají chtějí ve svém životě nějakou zásadní a trvalou změnu. Hlavně proto, že vědí, že i já jsem ve svém životě dokázal udělat velké a trvalé změny. Nicméně i za banálním tématem jako třeba nákup kabelky se může (a často tomu tak i je) skrývat mnohem hlubší problém, který si dotyčný třeba ani neuvědomuje, například malá sebedůvěra, ze které pramení neschopnost se správně rozhodnout, či si své rozhodnutí nevyčítat nebo o něm nepochybovat.

Do jaké míry je koučink efektivní? Co když člověk vyhledá kouče, ale je na pokraji svých sil, rezignovaný. Vyžaduje tato metoda úsilí obou zúčastněných stran?

S klienty, kteří jsou na pokraji sil se setkávám často a částečně to je i způsobeno společenským tlakem, který nám velí, že bychom měli vždy všechny své životní trable zvládnout sami a pokud se nám to nedaří, tak nejsme dost dobří. Je to toxický mýtus, který na nás klade nereálné nároky. Právě pro lidi na pokraji sil a pro ty, kteří již nevědí, jak dál, je koučování ideální, protože jim může pomoci zvýšit úroveň jejich energie a vnitřní síly a vitality. Ukáže jim, že z jejich situace vede vždy několik dobrých a realizovatelných východisek.

Položím otázku ještě trochu jinak. Svým klientům radíte nebo je spíše provokujete?

Rady zásadně nedávám. Nepovažuji totiž klienty za žáky a sebe za učitele. Kdybych lidem radil co a jak mají dělat, vlastně bych jim říkal, že jim nevěřím a přebíral bych za ně odpovědnost a tím je podvědomě zbavoval jejich síly a moci nad vlastním životem. A můj záměr je přesně opačný. Pomáhám lidem, aby si dokázali poradit sami. Vůbec se nebojím lidi provokovat a nastavovat jim zrcadlo. Jen tak mohou uvidět něco, co by si jinak neuvědomili a kvůli čemu se jim nedaří udělat v životě změnu, po které touží. Kouč, který jen přitakává, je k ničemu.

Co je podle vás důležitým aspektem pro úspěch koučování? Co třeba vztahová alchymie mezi koučem a klientem?

Dobrý vztah mezi koučem a klientem je stěžejní. Pokud by si nesedli lidsky, nemá nějaká hlubší dlouhodobější spolupráce smysl. Proto vždy všem zájemcům o koučování nabízím úvodní bezplatné sezení, kde se poznáme a bavíme se o záměru klienta a na konci si povíme, zda by společná práce měla smysl. Tak mi to přijde fér. Další aspekt, bez kterého nelze dosáhnout úspěchu, je, že klient musí svou změnu myslet vážně a musí ji opravdu chtít uskutečnit.

Vzhledem k tomu, že koučování uvolňuje potenciál člověka a umožňuje mu tak maximalizovat jeho výkon, jedná se vlastně o ideální metodu pro rozvoj podnikatelů. Najímají si vás jako profesionálního kouče i podnikatelé a firmy? V čem se odlišuje kariérní a řekněme osobní koučink?

Pracuji i s vysokými manažery, podnikateli a firmami. I s takovými, jejichž výrobky všichni používáme denně. Já osobně s lidmi pracuji celostním přístupem – vnímám jejich obtíže vždy v kontextu celého jejich života. Nevěřím, že jde oddělit profesní a osobní život při řešení jakéhokoli většího životního problému. Tyto dvě oblasti jsou tak moc propojené a tak moc jedna ovlivňuje druhou, že když za mnou někdo přichází s pracovním nebo firemním tématem, vždy to přesahuje i do osobního života a velmi často se právě zde nachází východisko z celé situace.

Kdy a jak je možné některé koučovací principy ve firmě poměrně snadno využít?

Firemní prostředí čeká velká změna paradigmatu a celkovému přístupu k zaměstnancům. A právě tady může a bude koučování hrát důležitou roli. Firmy, které toto už pochopily raketově rostou. Je nutné opouštět starý direktivní a omezující přístup a přecházet k podporujícímu, svobodnějšímu a růstovému přístupu. Pokud zaměstnanec cítí, že jeho práce má smysl, že v ní má určitou svobodu a autonomii a že je v ní dobrý a oceňovaný a má možnost se v ní dále rozvíjet, pak takový zaměstnanec bude do práce chodit s opravdovou chutí a bude podávat perfektní výsledky. Koučování je právě jedna z metod, která pomáhá nalézt jednotlivcům i firmám smysl života i práce, umožňuje jim dosáhnout vyšší úrovně svobody a autonomie a prohlubovat svoje mistrovství v dané oblasti.

Z toho vyplývá, že koučink dokáže zvýšit produktivitu zaměstnanců. Je to tak?

Koučování nepochybně dokáže zvýšit produktivitu i výkonnost zaměstnanců. Především v tom, že jim umožní lépe a rychleji si definovat cíl a najít k němu tu nejefektivnější cestu. Ušetří tím zaměstnavateli drahocenný čas i zdroje. Samozřejmě jen za předpokladu, že zaměstnanci jsou podporováni svými šéfy. Týmový koučink je velmi silný nástroj, protože jen funkční a spolupracující tým, který táhne za jeden provaz je schopný podat adekvátní výsledek.

Jak dlouho obvykle koučování trvá? Kdy se dá s jistotou říct, že váš klient už ví, jak dál?

To je velmi individuální a záleží taky na tempu a možnostech klienta. Protože s lidmi pracuji na hlubokých a trvalých změnách, respektujeme potřebu času, kterou si každá změna vyžádá. Pracujeme dokud klient necítí, že jeho problém mizí. Klient sám pozná, kdy už ví, jak dál. Moc dobře vidí, jak sám se mění a jak se k lepšímu mění i jeho život. To, co byl ještě nedávno neřešitelný problém, dnes zvládá s lehkostí a nadhledem.

Autor: Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.