Home Osobní rozvoj Jak uvolnit tělo i hlavu
Jak uvolnit tělo i hlavu

Jak uvolnit tělo i hlavu

688
0

V dnešním uspěchaném světě, kde si lidé nakládají na svá bedra možná až příliš práce a starostí, je velmi důležité vzít si čas i na odpočinek. Je to stejně důležité umění, jako třeba pracovní nasazení či efektivita práce. Když už si dokážete čas k relaxaci najít, je potřeba zvolit vhodný způsob odpočinku.

Můžete totiž odpočívat různými způsoby, aktivně či pasivně, zdravě či neefektivně tak, že energii spíše ztratíte. Každému vyhovuje něco jiného, je jinak unavený, má jinou zátěž, práci i rodinu. Tento článek vám pomůže se zamyslet, jak odpočíváte vy. Cítíte se svěží nebo dlouhodobě unavení a pod tlakem?

 

Je potřeba uvolnit obě složky

V podstatě existují dva extrémy a my se pohybujeme někde mezi nimi. Prvním je situace, kdy je člověk unavený hlavně fyzicky, tvrdě a příliš pracuje, přijde domů a jde spát, aby si tělo odpočinulo. Mysl ani tolik odpočinek nepotřebuje.

Druhým extrémem, který je v západním světě převažující, je situace, kdy je člověk v zajetí myšlenek a stresu, je unavený hlavně kvůli tlaku na psychiku. I když se fyzicky vůbec nenamáhá. V takovém případě pomůže například intenzivní pohyb nebo ještě lépe dlouhá dovolená.

V reálném světě se naše únava skládá většinou z obou složek, kde jedna převažuje. Ideální je poslouchat své tělo a vyhledávat odpočinek, jaký mu nejlépe vyhovuje. Uvolnit tělo i mysl. Pracujete-li celý den uvnitř za počítačem, ideální je odpočívat aktivněji a venku na čerstvém vzduchu. Jestliže jste celý den mezi lidmi, nejspíše vám udělá dobře ticho a samota. Naopak když pracujete manuálně na stavbě, je logické, že potřebujete po práci nechat odpočinout své tělo a někde se natáhnete. Když totiž své tělo neposloucháte, únava a napětí se kumulují, ztrácíte energii a dlouhodobě tak dáváte prostor pro vznik těžkých nemocí (jako je například rakovina či náběh na infarkt).

 

Konkrétní tipy k odpočinku

Výběr, jak trávit volný čas, je samozřejmě individuální. Pro zdraví, tělo i mysl je určitě lepší vybrat si zdravý způsob (pohyb, spánek, zdravé jídlo, cvičení, četba apod.) než destruktivní způsob (alkohol, sledování televize, drogy apod.). Podívejme se tedy na ukázky, jak je možné účinně uvolnit tělo i mysl:

  • cvičení – existují různé typy cvičení zaměřené na tělo i mysl
  • četba či spánek – vyloženě relaxace pro tělo, v případě nenáročné četby i pro mysl
  • sport a pohyb – aktivní odpočinek může být buď individuální (kolo, běh, plavání, lezení, procházka se psem apod.) nebo skupinový (fotbal, nohejbal, tenis či jiné sporty)
  • kultura – vyrazit do kina, do divadla nebo na koncert už je relax jen pro určitý typ lidí; tělo si tolik neodpočine a mysl někdy také ne
  • dovolená – super odpočinek může být i dovolená, ale záleží, kam jedete, s kým jedete a co tam budete dělat

 

Jak odbourat dlouhodobou únavu, stres a nespokojenost

Jestliže cítíte, že jste dlouhodobě unavení a nemáte energii, nejste v práci či v osobním životě spokojení a něco důležitého vám v životě chybí, existuje zde ještě možnost na kompletní restart a změnu. Taková změna vám může pomoci uvolnit se a změnit svůj život k lepšímu.

Jakou změnu máme na mysli? Například odejít z práce a vyrazit na půlroční cestu do Jižní Ameriky, jít pracovat jako dobrovolník kamkoliv na světě vás to táhne (nebo i v ČR), odhodlat se rozjet svůj byznys nebo rozseknout vztah, který vás spíše vysiluje, než aby vás nabíjel a podporoval.

Jestliže vás téma zajímá, podívejte se na související články Jak si dobíjet energii nebo Únava není sprosté slovo.

 

Jak odpočíváte vy? Vezmete si dostatek času pro sebe nebo jste dlouhodobě unavení a nevíte, jak z toho ven? Rozepište se do komentářů!

 

Petr Dufek

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.