Home Osobní rozvoj Zdraví Yoga – pomocník a přítel na cestě do svého nitra
Yoga – pomocník a přítel na cestě do svého nitra
0

Yoga – pomocník a přítel na cestě do svého nitra

0
0

Možná občas cítíte, že nejste ve své kůži..

Najednou si prohlížíte své tělo a začnete se kritizovat – nelíbí se vám to či ono, bylo by fajn mít větší prsa a menší zadek, muži by si přáli samozřejmě větší svaly, vypracovanější břicho. Už přesně v tento okamžik, kdy se vloudí do hlavy tyto a podobné myšlenky, by měl člověk vyhlásit ,,STOP!“.

Naše tělo je naším chrámem. Máme o něj pečovat, dodávat mu zdravou stravu, dopřávat mu odpočinek. Protože tohle tělo je jen naše a bude s námi do konce života. Nikdo nám nevykouzlí vše nahoře zmíněné, protože nikdo nemá moc změnit to, co se vám nelíbí. Dokáže to jen jeden, jediný člověk na světě – VY SAMI.

Působení okolních vlivů

Když pozoruji své okolí, dochází mi, jak se ničíme. Jak se nemáme rádi. Pramení to z okolních vlivů, které na sebe necháme působit. Vždyť reklamy jsou tady jen proto, aby ukazovaly dokonalost lidí, dokonalost těl. Ovšem je potřeba zapojit selský rozum a přijmout fakt, že obyčejní lidé nemají kolem sebe plno stylistů a kosmetických poradců, trenérů či koučů. To ovšem neznamená, že nemáme moc a sílu změnit sebe přesně tak, jak si přejeme. Můžeme to dokázat.

Chceme začít cvičit. S nedávným příchodem nového roku přibyla spousta nových předsevzetí. Zahoďte je. Pojďte zkusit pomalu měnit své myšlení, své tělo, svůj svět a pohled na něj. Zkuste si vybrat jednu činnost, ve které se budete chtít zdokonalovat. Začínejte od malých cílů, které budete postupně posouvat o další levely výš a dál.

Zaměřte se na své nitro

Zaměřte svou pozornost nejprve dovnitř vás samých. Zapřemýšlejte, co chcete změnit, ať už se jedná o tělo či o celý svůj život. Prvním krokem je totiž uvědomění si toho, co vlastně chceme. Jakmile budete mít cíl, můžete započít cestu k němu.

Co když nás stávající realita unavuje?

U mě to začalo malým cílem – dostat se pryč z reality, ve které jsem tehdy žila. Potřebovala jsem zmizet na pár hodin z domu, abych mohla načerpat síly. Byla jsem unavená z výchovy dvojčat a přetažená z neustálého stereotypu. A tak jsem hledala činnost, u které vypustím myšlenky a zároveň se protáhnu. V té době se hodně mluvilo o hot yoze a já uznala, že to bude možná to pravé ořechové. Pustila jsem se do toho s nadšením a elánem. Od první návštěvy yogového studia se můj život postupně a nenápadně měnil.

První nádech nového života

Najednou jsem cítila nový příval energie. Přestala jsem se strachovat z budoucnosti a upustila od minulosti. Můj život se smrskl na lekce yogy, které přinášely tak dlouho očekávané uvolnění. Najednou jsem pociťovala doslova stav beztíže. Víte, co se stane, když přijdete na lekci yogy poprvé? Koukáte kolem sebe a srovnáváte se. Možná dostanete depresi z toho, jak jsou všichni ohební, protažení, hubení a krásní. Mají „vystajlované“ podložky, o oblečení nemluvě. Možná nabudete dojmu, že tam ani nepatříte.

Pokud všechno nebo jen cokoli z tohoto pocítíte, pryč s těmito pocity. V yoze jde především o to, naladit se na sebe. Zvnitřnit se. Uvolnit tělo i mysl a nechat myšlenky plynout. Tohle se budete učit. Takže – přestaňte se otáčet na sousedy vpravo a vlevo a směřujte pohledy tam, kam vám učitel na lekci řekne. Ať už to bude přímo vpřed nebo přes špičku nosu dolů. Vy totiž na yogu nebudete chodit kvůli tomu, abyste kontrolovali ostatní, ale kvůli tomu, abyste se naučili dýchat. Vědomě dýchat. A nejen to.

Není to o tom, jak u toho vypadáte

Yoga vás toho naučí mnohem víc. Je jen na vás, jak moc se naučit necháte a jak se necháte vést. Otevřete dveře směřující k yoze, pomůže vám učitel, lektor, ale pokračovat budete sami za sebe. Jestliže se budete cítit nedej Bože trapně, vypusťte i tyto pocity. Ty v sále nemají co dělat. Přicházíte se svým tělem, svou energií a svými myšlenkami.

Najděte si to své a držte se toho

Na webech najdete spoustu návodů, co si přinést na lekci yogy, proto nemá smysl tady uvádět přesné návody KDE – CO – JAK – KDY – PROČ.  Na to si člověk postupem času i dojde sám. Nehledě na to, že strýček Google vám prozradí, na co se připravit, co čekat, vyplivne na vás spoustu druhů yogy, ze kterých budete dlouho vybírat. Zkuste vystřídat více stylů, ale ukotvěte u toho, u kterého se budete cítit nejlépe. Který vám doslova sedne.

A stejné je to i s učitelem. Pokud si najdete někoho, kdo lekci povede tak, abyste stíhali, cítili se u toho dobře a ještě zvládnete i dýchat, tak už u něj zůstaňte. Jsou lidé, kteří rádi mění a zkouší, ale jestliže se cítíte dobře v sále A, tak jednoduše choďte do sálu A.

A třeba mi příště napište do komentářů své první dojmy z yogy.

Nebo dojmy následující, protože věřím, že yoga se vám zalíbí stejně, jako se zalíbila mně.

Autor: Veronika Fojtíková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.